Huťská hora na Zhůří

Vzdálenost 4,2 km

Náročnost 65/100

Krásný výhled

Hora na Zhůří (4,4km), která nabízí krásný výhled na Malý a Velký Roklan.

Sdílet příspěvek

Výlet na Huťskou horu na Zhůří

Jedná se o nenáročný výlet po Zlaté stezce, která Vás lesními pěšinkami zavede do zaniklé osady Zhůří. Po mírném výšlapu na Huťskou horu budete odměněni krásným výhledem na Malý a Velký Roklan.

Huťská hora

Hora na Zhůří (4,4km), která nabízí krásný výhled na Malý a Velký Roklan. Jedná se o 1188 m vysoký vrchol a je nejvyšším vrcholem Svojšské hornatiny. Výšlap je však nenáročný a oblý hřbet hory turistům umožňuje snadný přístup.

Historie Zhůří

Zhůří (Haidl) je zaniklá osada, ve které před druhou světovou válkou žilo v 17 domech 104 obyvatel. Nacházela se zde i kaple zasvěcená sv. Václavu, která byla později zbořena. V 50 letech byli vystěhováni poslední obyvatelé a jejich opuštěné domy byly zbořeny. Na místě byla vybudována kasárna a radary. Za totality byl do těchto míst vstup přísně zakázán. Na štedrý den v roce 1937 narazilo do svahu Huťské hory cestovní letadlo Wibault 282-T letecké společnosti Air France. Na palubě byli dva členové posádky a jeden cestující, všichni zahynuli. V místě havárie je postaven pomník obětem leteckého neštěstí.

Další publikované články

Informace

Infocentrum Horská Kvilda

Otevírací doba infocentra, lokalita, kontaktní údaje a další informace.

Informace

Horská Kvilda

Základní informace, kuriozity, popis okolí, špetka informací o historii a osobnostech na Horské Kvildě.